Bitwa Radłowska - "Obrona Szkoły"

radlow

1 września 1939 roku to jeden z najtragiczniejszych dni w historii Państwa Polskiego. III Rzesza Niemiecka, dopuściła się zdradzieckiej napaści na terytorium Rzeczypospolitej. Do ataku na Polskę skierowano większość niemieckich sił lądowych, broń pancerną oraz lotnictwo. Nadszedł czas prowadzenia nowej, brutalnej wojny, gdzie cierpiało nie tylko wojsko, ale również ludność cywilna, gdyż Niemcy palili szpitale, szkoły, fabryki i całe wioski. Pierwsze dni Kampanii Polskiej ukazały przewagę sił napastnika. Przełamano polskie linie obrony. Mimo tego Polacy stawiali zaciekły opór. Dochodziły wieści o zaciekłych walkach z Westerplatte, Poczty Gdańskiej i wielu innych miejsc. Niestety, 17 września 1939 roku rozpoczął się kolejny rozdział polskiej tragedii. Wschodnią granicę Rzeczypospolitej przekroczyły wojska radzieckie, które pod pretekstem ochrony ludności ukraińskiej i białoruskiej dopuściły się jawnej agresji na wycieńczone, ale ciągle suwerenne Państwo polskie. Nawet to wydarzenie nie złamało ducha Żołnierza Polskiego. Wciąż broniła się Warszawa, Hel. Polacy walczyli jeszcze znacznie dłużej. Ostatnią bitwę stoczyli pod Kockiem. Tak rozdarta świeżo odrodzona Rzeczypospolita, pogrążyła się w okupacji na długie lata, ale o bohaterstwie polskiego żołnierza nikt ani myśli zapomnieć.

Mimo tych licznych przykładów bohaterstwa Żołnierza II Rzeczypospolitej, należy zatrzymać się w miejscu szczególnym. Jakże nam bliskim. W dniach 7 - 8 września 1939 roku na przestrzeni Niwka - Bobrowniki Wielkie - Bobrowniki Małe - Radłów - Biskupice Radłowskie gorzały ogromnie ciężkie walki. Dowódcy Armii Kraków i Grupy Operacyjnej Armii "Boruta", oddziały 6-tej Dywizji Piechoty gen. Bernarda Monda i 21 Dywizji Piechoty Górskiej gen. Józefa Kustronia starały się by pod Bobrownikami i Biskupicami Radłowskimi przeprawić się na prawy Brzeg Dunajca i zająć tam nowe stanowiska ogniowe. Tymczasowe stanowiska obronne umiejscowiono w budynku Szkoły Powszechnej w Radłowie oraz Pałacu Dolańskich.

Dzięki sprawnej przeprawie udało się uniknąć starcia z nieprzyjacielem który już o godzinie 16.30, 7 września pojawił się w Radłowie. Została tam tylko garstka żołnierzy którzy zabarykadowali się w szkole radłowskiej i ogniem swej broni blokowali drogi w kierunku Biskupic. Pomimo niewielkiej ilości żołnierzy broniących szkoły, ich ogień był niezwykle skuteczny gdyż niemiecki wał w tym miejscu został zatrzymany. Niemcy zaskoczeni i zbudowani walecznością tych 14 żołnierzy dwukrotnie zarządzali przerwanie ognia. Parlamentarze nawoływali do kapitulacji. Polacy odmówili. Rozwścieczeni hitlerowcy ściągnęli pod budynek miotacze ognia i spalili szkołę, wraz z walecznymi obrońcami w środku, do gołej ziemi. Umierając, śpiewali "Rotę".

By oddać hołd tym walecznym Żołnierzom w dnu 6 września 2009 w Radłowie miała miejsce Rekonstrukcja Historyczna, która ukazywała właśnie ten epizod - walkę o Szkołę Powszechną w Radłowie. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "WRZESIEŃ 39", wraz z zaproszonymi Gośćmi z innych Grup Rekonstrukcyjnych wcieliło się zarówno w bohaterów Wojska Polskiego którzy tragicznie zginęli w obronie szkoły oraz nacierające wojska Wehrmachtu.

Powyżej przedstawiamy film nagrany w stylu "trailerowym" podczas tej rekonstrukcji.

Cześć Pamięci poległym bohaterom!

<p㿮 p="" s=""> 

Film  wyprodukowany przez Zespół Filmowy Tesla
Autorzy:
Montaż: Łukasz Odroniec
Kamera: Grzegorz Makuch