Wyposażenie Sekcji Polskiej SRH Wrzesień 39
Piechota i Kawaleria
Hełm wz.31
Dla piechoty, odnowione, oryginalne hełmy wz. 31 z regulaminowym malowaniem.
Hełm wz.15
Dla kawalerii, odnowione, oryginalne hełmy wz. 15, lub odpowiednio przerobione hełmy wz. 26.
W grupie nie zezwala się na używanie w czasie rekonstrukcji hełmów z wszelkiego rodzaju tworzyw! Nie wskazane są również hełmy które w 90% składają się ze szpachli! Na polu walki, nawet rekonstrukcyjnym, hełm może wam uratować zdrowie, a czasem nawet życie!
Ładownice
Dla kawalerii i piechoty, skórzane, 3-komorowe, oryginalne lub szyte od podstaw kopie. Dla obsługi RKM wz. 28, granatnika wz.36, kb.ppanc wz. 35, kopie ładownic i toreb amunicyjnych adekwatne do obsługiwanej broni.
Chlebak wz.33
Dla piechoty, oryginalne lub szyte od podstaw kopie chlebaków wz.33 z paskiem.
Chlebak wz.26
Dla kawalerii, oryginalne lub przerobione czeskie lub szyte od podstaw kopie chlebaków wz.26 z paskiem.
Maska p-gaz wz.32
Dla piechoty oryginalna lub szyta od podstaw kopia torby na maskę p-gaz wz.32
Maska p-gaz. RSC
Dla kawalerii puszka na maskę RSC, najlepiej krótka.
Posiadanie oryginalnej maski nie jest wymagane.
Łopatka piechoty i bagnet
Dla piechoty i kawalerii oryginalna lub przycięta łopatka LWP w skórzanej kopii pokrowca.
Dla piechoty i kawalerii oryginalny bagnet polski dowolnego wzoru z pasującą do niego żabką.
Tornister wz.33
Dla piechoty. Najbardziej wskazany jest powojenny tornister piechoty LWP (wz.33/50), różniący się od przedwojennego głównie wszytą na wewnętrznej stronie klapy kieszonką na niezbędnik.
Manierka i menażka
Dla kawalerii i piechoty, do celów rekonstrukcyjnych nadają się powojenne menażki z płytką pokrywą i powojenne manierki.
Troki
Dla kawalerii i piechoty, skórzane, z naturalnej skóry, szyte.
Dla piechoty wymagane jest 5 troków - 3 do przytroczenia koca i 2 do przytroczenia menażki.
Koc
Dla kawalerii i piechoty, oryginalny/kopia lub amerykański koc khaki. W kawalerii koc przytracza się do siodła, więc nie jest obowiązkowy.
Karabinek wz. 29
Dla kawalerii i piechoty, Kbk. Mauser - repliki Mausera wz. 29. Akceptujemy również odlewy w czeskiej kolbie.
Karabiny te produkowane były od 1930 roku w Państwowej Fabryce Broni w Radomiu (F.B. RADOM) gdzie do początku II Wojny Światowej
wyprodukowano 264300 tych karabinów. W tym samym czasie w warszawskiej fabryce broni przerabiano wz.98 tak, aby upodobnić go do wz.29.
Kaliber 7,92 mm, donośność 4000 m, długość bez bagnetu 1100 mm , ciężar bez bagnetu 3,9 kg , magazynek 5 naboi.
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl
Karabin Maszynowy wz.30
Ciężki karabin maszynowy wzór 30 ( CKM wz.30 ) wzorowany na karabinie Browning produkowany w warszawskiej Fabryce Karabinów Państwowej Wytwórni Uzbrojenia . W 1931 roku powstała pierwsza partia 200 szt. Dopiero w 1932 roku rozpoczęto dostawy masowe. Kaliber 7,92 mm , nabój 7,92 x 57 , długość całkowita 1200 mm, długość lufy 720 mm, masa własna 13,6 kg masa bojowa 16,6 kg (3 litry wody w chłodnicy) masa podstawy w zależności od wzoru 29,3 kg ( wz 30 do 17 kg wz 36), szybkoszczelność 600 strz.min.
Na zdjęciu poniżej możemy zobaczyć: Skrzynię amunicyjną. taśmę parcianą z mosiężnym początkiem zawierająca 250 szt pocisków.
Wodnik do przenoszenia wody i chłodzenia lufy, skrzynia na narzędzia i osprzęt Plot oraz piórnik do przenoszenia zapasowych luf.
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl
Granatnik wz. 1936
W kwietniu 1931 roku skonstruowano pierwszy, udany prototyp, którego produkcję zlecono firmie "Perkun" w Warszawie. W toku dalszych prac powstał ulepszony granatnik 46 mm wz. 36, którego produkcją seryjną miała zająć się firma Fitzner, Gamper, Zieleniewski w Krakowie. Pierwsze granatniki trafiły do jednostek Wojska Polskiego w 1937 roku. Początkowo kompanie piechoty miały otrzymać po 3 (1 granatnik na pluton). Później utworzono sekcję do dyspozycji dowódcy kompanii. Dywizja piechoty miała posiadać 81 granatników. Kaliber 46 mm , ciężar 8 kg, długość całkowita 640 mm, donośność 100-800m szybkostrzelność praktyczna 15 szt/min, ciężar pocisku 0,76 kg.
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl
Karabin maszynowy Browning wz. 1928
Skonstruowany w latach 1916-1917 ręczny karabin maszynowy Browning był jednym z najlepszych modeli tej broni. Prosta konstrukcja i budowa umożliwiały szybkie rozłożenie karabinu do czyszczenia. Wielką zaletą karabinu była również możliwość prowadzenia ognia z każdej pozycji strzeleckiej. W 1920 roku Browning odstąpił belgijskiej Fabrique Nationale d' Armes de Guerre z Liege prawa do konstrukcji ręcznego karabinu maszynowego. Cztery lata później, wzorując się na modelu z lat 1916-1917, Belgowie opracowali karabin FML 1924. Karabin ten wziął udział w konkursie przeprowadzonym w 1925 roku w Polsce. Komitet ds. Uzbrojenia i Sprzętu (KSUS) z trzech najlepiej prezentujących się modeli (Browning, Lewis i Hotchkiss) wybrał Browninga. Zamówiono 10 tys. karabinów, które miały zostać zmodyfikowane według polskiego projektu. Kupiono również licencję na wytwarzanie tego sprzętu w kraju. Karabin otrzymał oznaczenie wz.28, a jego produkcja ruszyła na początku 1929 roku. Pierwszymi oddziałami, które otrzymały nowy rkm były jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza. Do 1933 roku broń tą otrzymały wszystkie jednostki kawalerii i piechoty (40 pułków kawalerii i 90 piechoty). Kaliber 7,92, ciężar 11,10 kg szybkostrzelność 80 szt/min magazynek 20 naboi.
fot. Tomasz Barcz videokrakow.pl
Akceptujemy tylko i wyłącznie zgodne z prawem RP repliki broni, odlewy aluminiowe i zdekowane karabiny z dokumentami wystawionymi w Polsce.
Oczywiście lista ta nie jest pełna. Do tego dochodzą rzeczy w rodzaju latarek, płacht przeciwdeszczowych, woreczków na suchary a także epokowych przedmiotów osobistych, itd. Im więcej zgromadzi się epokowego wyposażenia, tym lepsza i bardziej wiarygodna będzie sylwetka którą odtwarzamy.