Kim jesteśmy

niesmiertelnik


Drużyna Piechoty 20 Pułku Piechoty Ziemii Krakowskiej
Sekcja Sanitarna - Batalionowy Punkt Opatrunkowy
Sekcja PWK (Przysposobienie Wojskowe Kobiet)

 

 

W ostatnich latach sposoby przekazywania wiedzy o Drugiej Wojnie Światowej przechodzą znaczną metamorfozę. Na stałe w wydarzeniach kulturalnych wielu miejscowości  zadomowiły się, coraz popularniejsze, rekonstrukcje historyczne. Wielu Polaków kojarzy już nie tylko kolejne inscenizacje Grunwaldu i okutych w stal wojowników czy sarmackich rycerzy walczących na szable w widowiskowych pojedynkach – rosnącą popularnością cieszą się wrześniowe (i październikowe) bitwy z 1939 roku, epizody Powstania Warszawskiego,  lądowanie w Normandii czy ofensywa na Berlin.

Rekonstrukcje te rokrocznie gromadzą kilku-, a częstokroć kilkunastotysięczną widownię, umożliwiając – często po raz pierwszy – spotkanie z historycznym mundurem, uzbrojeniem i techniką, a przede wszystkim z historią niezwykle dramatycznych starć i ważnych w dziejach świata i Polski wydarzeń.

 

sp_01

 

Jako członkowie SRH „Wrzesień 39” już od ponad piętnastu lat zajmujemy się rekonstrukcją Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej – zaczynając od wyszkolenia, wyposażenia i umundurowania, a kończąc na uczestniczeniu i organizowaniu inscenizacji historycznych dotyczących kampanii polskiej 1939 roku. Ktoś mógłby zapytać dlaczego odtwarzamy wydarzenia dla Polaków smutne i tragiczne, bo przecież zakończone klęską. Istnieją przecież grupy odtwarzające Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, organizujące inscenizacje zwycięskich walk pod Falaise lub o Monte Cassino czy grupy Ludowego Wojska Polskiego odtwarzające marsz na Berlin.

Mając świadomość dotkliwej porażki II Rzeczypospolitej i jej wojska w 1939 roku pragniemy, jako Stowarzyszenie, przypomnieć społeczeństwu o bohaterskich zmaganiach Polaków, którzy często wygrywając potyczki w skali taktycznej musieli przeżyć gorycz upadku II RP. Pragniemy na nowo obudzić po latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, sympatię i ciekawość do munduru koloru khaki, tego pierwszego od tragedii rozbiorów uniformu wojska Polski suwerennej i niepodległej. Naszym zamiarem jest także edukowanie, przede wszystkim młodzieży i dzieci, zachęcanie dzięki udzielanym lekcjom żywej historii, do odkrywania pasjonującej przeszłości. A dorosłym, przywołując heroizm i klęskę Września,chcemy przypominać, że o pokój i niepodległość należy dbać oraz kultywować pamięć o przeszłości.

 

 

sp_05

 

Zalążek Sekcji Polskiej stanowiło w początkach jej istnienia kilka osób. Na zebraniu założycielskim które odbyło się w dniu 11 listopada 2004 postanowione zostało, że rekonstruowana będzie przez nas piechota i kultywowane tradycje 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Poza drużyną piechoty powołane do istnienia zostały sekcje: sanitarna, zwiadu konnego i łączności. Swój debiut jako grupa mieliśmy na Bitwie Wyrskiej w 2005 roku. Obecnie jest nas ponad czterdzieści osób i tworzymy, jak dawniej –  pełną drużynę piechoty (wraz z obsługą rkm Browning wz. 28). W ciągu kilku lat udało nam się zorganizować także broń wspierającą wraz z obsługą, m.in. sekcję granatników wz. 36, ciężki karabin maszynowy wz. 30, a także pojazdy zarówno samochody PZInż 303, jak i motocykle.

Panie służą w Batalionowym Punkcie Opatrunkowym oraz w ramach odtwarzanych sylwetek członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Jako jedyni w Polsce posiadamy w pełni wyposażony w przedwojenny sprzęt medyczny szpital polowy – działają w nim wyszkoleni członkowie SRH Wrzesień 39.

sp_14

Ci z nas, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat odtwarzają sylwetki Junaków - członków Przysposobienia Wojskowego – jest to w Polsce inicjatywa którą zapoczątkowało nasze Stowarzyszenie.

 

Członkiem Stowarzyszenia może być każdy kto ukończył 18 rok życia (lub 16-sty jeśli posiada zgodę rodziców). – najwięcej obecnych „stowarzyszonych” pochodzi z Krakowa, Lublina. Swoich członków mamy także w Zielonej Górze, Wrocławiu, Gorlicach. Wykonują oni różne zawody – od wspomnianych lekarzy, przez handlowców i biznesmenów, pracowników fizycznych, górników, techników, nauczycieli akademickich, prawników, po studentów i uczniów liceów. Dzieli nas odległość, wykonywana praca, ale łączy pasja zdobywania wiedzy o przeszłości i  zamiłowanie do ożywiania jej.

sp_07

Jeśli podzielasz naszą pasję do historii wojennej Polaków w czasie Drugiej Wojny Światowej serdecznie zapraszamy do wstąpienia w szeregi rekonstruktorów Sekcji Polskiej SRH Wrzesień 39.

 

Zajrzyj do działu rekrutacja już teraz!