Rekrutacja

sekcja polska1

Rekrutacja

 

"Jak zostać członkiem Sekcji Polskiej SRH Wrzesień 39?"

Witamy w dziale rekrutacji sekcji polskiej. Jeżeli zastanawiasz się nad przystąpieniem do SRH "Wrzesień 39" to dobrze trafiłeś. Rekonstrukcja sylwetki żołnierza II RP jest rzeczą żmudną, ale dającą wiele satysfakcji. Rozumiemy, że nie jest to zajęcie tanie, ale każdy ochotnik może liczyć na naszą pomoc w zbieraniu sprzętu.

 

Przystępując do grupy rekonstrukcji historycznej, potencjalny ochotnik musi liczyć się ze sporymi wydatkami. Samo wyposażenie początkowe to kwota rzędu 1500 - 2000 zł (tak, to naprawdę jest takie drogie) mimo, że grupa często może liczyć na zniżki przy większych zamówieniach. Tak samo należy zdawać sobie sprawę, że nasza działalność to nie są tylko rekonstrukcje i tzw. "bieganie z karabinem". Najważniejszy aspekt naszej działalności to kultywowanie pamięci o odtwarzanym przez nas okresie - udział w wystąpieniach okolicznościowych, w prelekcjach dotyczących Kampanii Polskiej i szerzenie wiedzy historycznej. Jeżeli jesteś zainteresowany samym "strzelaniem", to proponujemy zapisanie się do grupy paintballowej lub ASG. Od naszych członków wymagane są wiedza historyczna i zaangażowanie we wszystkie aspekty naszej działalności, niezależnie czy potrzeba akurat wziąć udział w rekonstrukcji z karabinem w ręce, trzymać wartę z okazji Święta Niepodległości, czy opowiadać na dioramie lub prelekcji o historii odtwarzanego oddziału.

Każdy kandydat chcący zostać członkiem sekcji lub drużyny piechoty, musi spełniać poniższe wymagania:

- Musi mieć ukończone 16 lat.

- Nie może być karany na mocy kodeksu karnego.

- Nie może w jakikolwiek sposób gloryfikować ideologii totalitarnych.

 

Osoba spełniająca te warunki otrzymuje status ochotnika. Wybiera sobie rodzaj broni - kawalerię lub piechotę. Drużyna piechoty zajmuje się rekonstrukcją sylwetki żołnierza 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Niezależnie od typu broni, ochotnik może być w składzie obsługi Batalionowego Punktu Opatrunkowego. Od tego czasu ma pół roku na skompletowanie podstawowego umundurowania. Okres ten może zostać wydłużony na prośbę ochotnika, jeżeli z jakichś przyczyn nie udało mu się zebrać wyposażenia.

 

Minimalne wyposażenie piechoty:

- kurtka sukienna wz. 36.
- spodnie sukienne piechoty z owijkami wz. 37
- rogatywka sukienna polowa wz. 37
- trzewiki Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, podkute
- halsztuk polowy
- chlebak wz. 33
- torba na maskę wz. 32
- pas główny szyty wz. 31

 

W takim wyposażeniu ochotnik może wziąć udział w inscenizacjach, jako sanitariusz bądź noszowy Batalionowego Punktu Opatrunkowego. Resztę umundurowania i wyposażenia (do zapoznania się w działach Umundurowanie i Wyposażenie), ochotnik może zebrać, jako pełnoprawny członek SRH.

 

Ochotnik, który nie ukończył osiemnastu lat każdorazowo musi dostarczyć zgodę rodziców na udział w rekonstrukcji.

 

Ochotnik staje się pełnoprawnym członkiem SRH po wzięciu udziału w co najmniej sześciu imprezach, niezależnie od tego, czy są to imprezy zamknięte czy otwarte. Otrzymuje wtedy prawo noszenia nasuwek 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz dostęp na forum zamknięte stowarzyszenia. Jako członek ma obowiązek poznawać historię jednostki, jaką odtwarza.

 

Kilka porad dotyczących zbierania umundurowania i wyposażenia:
- warto, jeżeli jest taka możliwość, kupować jak najszybciej hełm i bagnet - w możliwie jak najlepszym stanie. Te rzeczy są coraz rzadsze i coraz droższe. Resztę elementów wyposażenia i umundurowania można kupić cały czas, ponieważ wykonywane są ich kopie.
- wszelkiego rodzaju zakupy warto, a nawet powinno się konsultować z grupą. Często przeprowadzamy zakupy grupowe, co znacząco wpływa na cenę, trudniej też nabrać się na kupno czegoś, co w ogóle nie nadaje się do rekonstrukcji.
- używanie wszelkiego rodzaju zamienników, w rodzaju przeróbek mundurów KBW albo oficerskich powinno być skonsultowane z dowództwem, należy jednak od razu dążyć do zakupu szytej kopii. 
- jeżeli czegoś nie wiesz, pytaj. Większość z nas ma okres zbierania sprzętu za sobą i chętnie podzieli się swoją wiedzą.
- najlepiej zarejestrować się na forum i tam zadawać pytania w dziale FAQ. W związku z tym, że działalność nasza jest działalnością hobbystyczną, często nie mamy po prostu czasu sprawdzać skrzynek mailowych, co wiąże się z zależnościami zawodowymi i rodzinnymi.

 

 

 

srh wrzesien39 pwk

 

Ochotniczki zapraszamy do wstąpienia w szeregi sekcji Przysposobienia Wojskowego Kobiet

Więcej informacji: http://wrzesien39.pl/index.php/sekcja-pwk

 

Minimalne wyposażenie PWK:

- kurtka nowego typu z orzełkami PWK na kołnierzu
granatowa spódnica nowego wzoru
granatowy beret z małą wersją orzełka PWK
pas główny wz. 31
czarne lub brązowe skórzane buty na niskim lub średnim obcasie
puszka na maskę RSC wz. 24 (krótka)
torba sanitarna, wersja dla szeregowego
 

Ochotniczka, zanim zgromadzi odpowiednie wyposażenie może także występować w roli ludności cywilnej.

Na rekonstrukcjach pełnimy funkcje sanitariuszek i łączniczek. Tworzymy także dioramy (w tym Batalionowy Punkt Opatrunkowy) oraz prowadzimy prelekcje na temat roli kobiet w pomocniczej służbie wojskowej i organizacji służby zdrowia podczas działań wojennych.

Każda ochotniczka jak i członkini jest zobowiązana znać historię organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

 

 

 Dane kontaktowe

Jeżeli chcesz przystąpić do Sekcji Polskiej SRH "Wrzesień 39" lub sekcji Przysposobienia Wojskowego Kobiet, skontaktuj się z właściwym garnizonem na jeden z adresów mailowych:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

W celu szybszej weryfikacji można podać:

Imię i nazwisko
Wiek
Miejscowość zamieszkania
Posiadane wyposażenie

 

Zgłoszenie moża wysyłać także przez stronę na Facebooku: Ochotnicy SRH Wrzesień 39. Gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje o warunkach przyjęcia, potrzebnym wyposażeniu i sposobie działania Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”.

 

Kliknij w poniższy obrazek:

grupa

Jest to najszybszy sposób kontaktu i uzyskania informacji o przystąpieniu do Stowarzyszenia.