Autor zdjęć: Fotograf Joanna Szubra 28. Infanterie Regiment SRH Wrzesień 39
W dniu 12 maja 2012 roku o godzinie 12:00 miała miejsce pierwsza plenerowa żywa lekcja historii na jednym z obiektów Twierdzy Kraków – forcie 48a Mistrzejowice, zorganizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 oraz Radę Dzielnicy XV Mistrzejowice.
20 Członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39 utworzyło na dziedzińcu fortu symboliczny odcinek frontu kampanii polskiej 1939 roku prezentując w ten sposób uzbrojenie i sprzęt wojenny obu stron konfliktu. W tej jakże klimatycznej scenerii przeprowadziliśmy inną niż w szkołach półtoragodzinną żywą lekcję historii, której tematem była kampania polska. Zgromadzeni widzowie mogli zapoznać się z realiami wojennymi, porównać uzbrojenie i wyposażenie Wojska Polskiego i Wehrmachtu, jak również poznać historię bliskiego Krakowianom 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej i często stającego naprzeciw niemu niemieckiego 28. Infanterie Regiment. Po części prelekcyjnej był również czas dla publiczności. Każdy mógł podejść, dotknąć sprzętu wojennego oraz zadać pytania, na które z przyjemnością odpowiadaliśmy.
Mimo nienajlepszej pogody, która jednak wytrzymała i nie pozwoliła zamoknąć uczestnikom lekcji, frekwencja widzów dopisała. Na krakowski fort Mistrzejowice przybyło ponad 300 mieszkańców okolicznych osiedli w tym wiele dzieci i młodzieży, którzy wypełnili wały i tarasy forteczne.
Ku naszemu zadowoleniu inicjatywa została przyjęta przez mieszkańców bardzo pozytywnie. Cieszy nas fakt, że w czasach walki o historię są chętni, by o tej historii słuchać.
Dziękujemy Wam za to!
Dzięki takiemu zainteresowaniu tą pionierską lekcją plenerową możemy powiedzieć, że nie będzie to ostatnia tego typu inicjatywa z naszej strony. Razem z Radą Dzielnicy XV już teraz planujemy kolejne odsłony żywych lekcji historii, o których w odpowiednim czasie będziemy informować na naszych stronach www. Może tego typu wydarzenia zwrócą również uwagę na obiekty Twierdzy Kraków i uda się zachować od zniszczenia te zabytki, a nawet doprowadzić je do stanu pozwalającego wpisać je na listę ważnych punktów turystycznych miasta Krakowa.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy brali udział w organizacji tego przedsięwzięcia a w szczególności Radzie i Zarządowi Dzielnicy XV Mistrzejowice z koordynatorem imprezy Michałem Drewnickim na czele.