Obchody 65. rocznicy rozwiązania Armii Krajowej
KUL 19 stycznia 2010
Autorzy zdjęć: Łukasz Pasim, Damian Pszonak
19 stycznia 1945 roku rozkazem generała brygady Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek" rozwiązano Armię Krajową. Ziemie polskie zajmowane były przez kolejnego, tym razem sowieckiego, okupanta. Mimo że Armia Krajowa przestała istnieć, jej członkowie - w przeważającej większości - postanowili nadal walczyć.
W czasie Obchodów 65. rocznicy rozwiązania AK, odbywających się na KUL-u odbyła się Msza Święta w intencji obrońców Ojczyzny, żołnierzy Armii Krajowej.
Następnie, przed Kościołem Akademickim KUL przeprowadzono rekonstrukcję pojmania ukrywających się wśród cywili partyzantów. Zima, koniec '45 roku. Plac przed kościołem otoczyli żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Legitymowali wychodzących z kościoła ludzi. W czasie przeprowadzanej kontroli okazuje się, że dwóch podejrzanych posiada fałszywe kenkarty. Próbują ratować się ucieczką, na co żołnierze odpowiadają ogniem z karabinów i pistoletów maszynowych. Rani partyzanci, nie mając szans na ucieczkę, próbują się jeszcze ostrzeliwać z broni krótkiej. Otoczeni przez zbliżających się komunistów zmuszeni są do poddania.
Po tej scenie przeniesiono się na aulę uniwersytetu. Tam odbyła się kolejna część rekonstrukcji - tym razem scena przesłuchania pojmanego partyzanta przez funkcjonariuszy UB oparta na autentycznych protokołach przesłuchań żołnierzy WiN-u.
Po części rekonstrukcyjnej, przeprowadzonej staraniem członków Stowarzyszenia Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych FRONT (którym serdecznie dziękujemy za pomoc i współpracę) i naszego SRH WRZESIEŃ '39, miały dalsze części obchodów rocznicowych.
Odbyły się kolejno: uroczysty odczyt ostatniego rozkazu gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek, dotyczącego rozwiązania Armii Krajowej; wywiad z prof. Stanisławem Wołoszynem, prezesem Zarządu Okręgu Lublin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; Komentarz prof. Rafała Wnuka do filmu Żołnierze wyklęci: Nie o taką Polskę produkcji TVN Discovery Historia. Po komentarzu profesora odbyła się projekcja wspomnianego filmu, która była ostatnim, oficjalnym punktem programu konferencji. Po części oficjalnej miał miejsce poczęstunek dla przybyłych licznie na uroczystość kombatantów Armii Krajowej i członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Na koniec dodać należy, że obchody zorganizowane zostały przez Koło Naukowe Historyków Studentów KUL, Katedrę Dziejów Systemów Totalitarnych, Zarząd Okręgu Lublin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz przez rekonstruktorów z SLGRH FRONT i SRH WRZESIEŃ '39.
Lechu.